WordPress Kurulumu

WordPress kurulumu resimli anlatım ile Cpanel kontrol panelindeki Quick Install ile nasıl yapılır. Veri tabanı (MySQL) açma, kurulum dosyalarını yükleme gibi işlemleri yapmanıza gerek kalmadan WordPress kurulumu nasıl gerçekleştirilir yazımızda aktarılmıştır. Ayrıca WordPress Türkçeleştirme ile sitenizi ve admin paneli Türkçe kullanabilmeniz de paylaşılmıştır.

WordPress eklentileri ile sitenizin özelliklerini arttırabilir, WordPress temaları ile tasarımı farklılaştırabilirsiniz. WordPress tema Türkçeleştirme ile temaları Türkçe kullanabilirsiniz.

 

 
CPANEL – QUICK INSTALL

Cpanel kullanımı yazılarımızda Cpanele giriş, Cpanel özellikleri ve Cpanelin Türkçeleştirilmesi gibi bilgiler yer almaktadır. Cpanelinizde Programlar / Servisler bölümünde Quick Install’a ulaşabilirsiniz.

cpanel-quick-install-program wordpress to Turkish wordpress installation making website

Quick Install ile WordPress gibi 75 den fazla yazılımı hemen kurabilirsiniz. Blog Software de yer alan WordPress tıklayın. En son versiyon WordPress yazılımı gelecektir. ‘Continue’ butonuna tıklayın.

wordpress-kurulumu-quickinstall wordpress to Turkish wordpress installation making website

 
WORDPRESS KURULUMU

WordPress kurulumu yapacağınız sitenizi seçin, e-mail, kullanıcı adı, blog başlığı, ad, soy ad bilgilerinizi yazın. Install Now butonuna tıklayın.

wordpress-kurulumu-yukle wordpress to Turkish wordpress installation making website

Kurulum otomatik olarak gerçekleşir. WordPress admin panele giriş linki, username (kullanıcı adı) ve password (şifre) bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Mail adresinize de giriş bilgileriniz gelecektir.

wordpress-kurulumu-basarili wordpress to Turkish wordpress installation making website

WordPress admin paneli yönetimine giriş yapmak için kullanıcı adı ve şifrenizi yazınız. Daha sonra wordpress panelde şifrenizi değiştirebilirsiniz. Quick Install ile otomatik olarak en çok kullanılan WordPress eklentisi Jetpack de hazır olarak gelmektedir. Jetpack eklentisi ayrı ayrı eklemeniz gereken bir çok WordPress eklenttiyi tek bir eklenti ile kullanmanızı sağlamaktadır. WordPress eklentileri yazımızda ilettiğimiz eklentileri de kullanabilirsiniz.

wordpress-yonetim-paneli-giris wordpress to Turkish wordpress installation making website

 

 
WORDPRESS TÜRKÇELEŞTİRME

Quick Install ile WordPress admin paneli ingilizce olarak yüklenmektdir. WordPress Türkçeleştirme için Türkçe dil dosyası yüklemeniz gerekmektedir. Güncel wordpress yazılımı http://tr.wordpress.org/ dan indirebilirsiniz. Türkçe dil dosyasını wp-content klasöründe languages dosyasınından bulabilirsiniz.

wordpress-turkiye-sitesi wordpress to Turkish wordpress installation making website

Languages Dosyasını, winzip ile sıkıştırmanız gerekmektedir. Bu dosyayı Cpanelden dosya yükleme ile Dosya yönetimi bölümünden yükleyebilirsiniz.

Türkçe dil dosyası yükleme ve kurulumu bilgilerine http://www.wp-tr.org/belgeler/wordpress/wordpress-turkce-dil-dosyasi-kurulumu/ den de ulaşabilirsiniz.

 cpanelden-dosya-yonetimi wordpress to Turkish wordpress installation making website

Dosya yöneticisine tıklayın, belge kök den wordpress kurulumu yaptığınız sitenizi seçin.

cpanel-public-html wordpress to Turkish wordpress installation making website

Yüklü dosyalarınızı dosya yönetim panelinden görebilirsiniz.

cpanelden-dosya-duzenlemesi wordpress to Turkish wordpress installation making website

Wp-content dosyasını açıp yüklemeyi buraya yapacağız.

dosya-yukle wordpress to Turkish wordpress installation making website

İndir butonuna tıklayıp, açılan ekrandan Gözat tıklayın, bilgisayarınızdan sıkıştırma işlemi yaptığınız languages dosyasını yükleyin. Yüklemi işlemi bittikten sonra Dosya yöneticisini açıp yenileme yapın.

cpanel-dosya-yukleme wordpress to Turkish wordpress installation making website

Languages dosyasını zip den çıkarmak için ‘Çıkar’ butonuna tıklayın, languages dosya halinde olacaktır. Zipli dosyayı daha sonra siliniz.

cikar wordpress to Turkish wordpress installation making website

WordPress Türkçeleşme için bir işlem daha gerekmektedir. Kurulum dosyası olan wp-config.php belgesini seçip sağ tuş yapıp edit tıklıyorsunuz. Çıkan ekranda edit butona tıklayın. Belge içinde define (‘WPLANG’, ); yazan kısmı; define (‘WPLANG’, ‘tr_TR’); şeklinde değiştirip, kaydedin.

cpanel-text-duzenleyici wordpress to Turkish wordpress installation making website

WordPress admin paneline tekrar giriş yaptığınızda paneli Türkçe olarak kullanabilirsiniz.


 
Domain alma ve yönlendirme
WordPress Site Kurma

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.