host-nedir what is web hosting what is hosting  Host Nedir: Sitenizin dosyaları sunucu adı verilen 24 saat açık, özel bilgisayarlarda barındırılmaktadır. Bu sunucular, Data Center (veri merkezleri) denilen yerlerde özel şartlarda bulundurmaktadır. FTP programları ile ya da Hostgator Cpanel de dosya yönetimi ile sitenizin dosyalarına ulaşabilirsiniz.

Cpanel: Linux web hosting için kullanılan yönetim panelidir. Sitenizin tüm ayarlarını, dosya yönetimini, veri tabanlarını, yedeklemeleri ve daha birçok özelliğini yönetebilirsiniz. Cpanel kullanımı yazımızda detaylara ulaşabilirsiniz.

Bant Genişliği (Bandwidth): Hosting bant genişliği, aylık veya yıllık bir sürede toplam ne kadar bilgi, data transferi yapılabileceğini gösterir. Ziyaretçi sitenizi ziyaret ettikçe sitenizi görüntülemek için data transferi yapmaktadır. Diğer bir önemli nokta anlık data transfer limitidir. Hostgator web hosting paketleriyle sınırsız trafik aylık ve yıllık için olabilmektedir. Anlık trafik sınırsız değildir. Siteniz günlük çok yoğun trafik alıyorsa reseller hosting, Vps Hosting gibi paketlerden sitenizin yoğunluğuna göre almanız gerekmektedir.

 

Web Alanı (Disk Space): Sitenizi oluşturmak için kullanacağınız dosyaların toplam boyutu, kapasitesidir.  Hostgator web hosting de disk alanı sınırsız olarak belirtilmektedir. Bununla birlikte site disk alanı 20 GB üstüne çıktığında Hostgator haftalık otomatik yedekleme almayı bırakmaktadır. Bunun üstünde disk alanı olması durumunda reseller hosting, Vps Hosting gibi paketlerden birini tercih etmeniz gerekebilir.

Veritabanı (Database): Verilerinizin yığın halinde saklandığı ve her an bu verilere ulaşmanızı sağlayan yapıdır. WordPress, Joomla gibi yazılımlar veri tabanı alt yapısına ihtiyaç duymaktadır. Üye bilgileri, kullanıcı adı ve şifreleri gibi veriler bu veri tabanlarında saklanır. En çok kullanılan veri tabanı SQL (Structured Query Language – Yapısal Sorgulama Dili) dir. İki çeşittir biri Linux web hostinglerde kullanılan MySQL, diğeri Windows hostinglerde kullanılan MSSQL dir.

MySQL: Açık kaynak kodlu, çok kullanıcılı, hızlı ve güvenli bir veri tabanı yönetim sistemidir. Veri tabanı sorgulama dili SQL kullanır.  Wordpress, Joomla gibi yazılımların kullanıldığı Linux hosting alt yapısı ve PHP programlama dili ile birlikte çalışmaktadır.

MS SQL: Microsoft’un ürettiği veri tabanı yönetim sistemidir.  Windows hosting alt yapısı ve ASP programlama dili ile birlikte çalışmaktadır.

Yedekleme (Back up): Hosting de bulunan dosyalarınızın ve veri tabanının yedeğini almak anlamına gelir.  Daha sonrasında bir sorun olduğunda yedeklediğiniz dosyaları geri yükleyebilirsiniz. Hostgator Cpanelden her zaman kendi yedeğinizi alabilirsiniz. Hostgator de otomatik haftalık yedek almaktadır. Hostgator den yedeği geri yüklemesini isterseniz $15 ücret almaktadır.

 

FTP( File Transfer Protocol): Bir web sunusundaki dosyalara erişmek, dosya aktarmak ve dosyaları bilgisayarınıza aktarmayı sağlayan protokoldür. Çeşitli FTP programları bulunmaktadır. En yaygın kullanılanı FileZilla’dır.

 

 
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •