Cpanelden Dosya Yükleme

Cpanelden dosya yükleme ile dosyalarınızı düzenleyebilirsiniz. Filezilla gibi herhangi bir FTP programına ihtiyaç duymadan dosyalarınızı daha hızlı yönetebilirsiniz. Bu yazımızda, detaylı olarak Hostgator hosting ile birlikte sunulan Türkçe Cpanel içerisinde yer alan dosya yönetiminin resimli anlatımı yapılacaktır. Cpanel kullanımı yazılarımızdan genel bilgilere de ulaşabilirsiniz.

 cpanelden dosya yonetimi

Cpanelden giriş yaparak dosyalar bölümünden, dosya yöneticisine tıkladığınızda açılan ekrandan erişmek istediğniz istediğiniz public_html (Belge kök for) dosyalarını seçebilirsiniz. ‘Gizlenmiş dosyaları göster (dotfiles)’ işaretlerseniz, htaccess gibi dosyalarınıza da erişebilirsiniz.

 cpanel public html

Cpanel dosya yöneticisi Türkçe olarak karşınıza gelecektir.

 cpanelden dosya duzenlemesi

Cpanel dosya düzenleme araçları ile yeni dosya, klasör oluşturabilir, kopyalama, dosya taşıma yapabilir, bilgisayarınızdan dosyaları yükleyebilir, dosyalarınızı bilgisayarınıza indirebilir, silebilir, yeniden adlandırabilir, html dosyalarınızın kodlarını düzenleyebilir, dosya izinlerini değiştirebilir, görüntüleyebilirsiniz. WordPress, joomla gibi zipli sıkıştırılmış program dosyalarınızı hızlıca yükledikten sonra çıkar ile arşivden çıkarabilir, program kurulumu yapabilirsiniz. Mevcut dosyalarınızı sıkıştırabilir kolayca bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

 cpanel dosya duzenleme araclari

Cpanelden dosya yükleme için yükle tıkladığınızda açılan sayfadan göz at ile bilgisayarınızdan yükleyeceğiniz dosyayı seçebilirsiniz. Dosya izni otomatik olarak ‘644’ atanacaktır. Bu bölümden WordPress, Joomla gibi kurulum dosyalarınızı tek tek yüklemek yerine zip dosyası olarak tek seferde yükleyebilirsiniz. Daha sonra çıkar butonu ile arşivden çıkarabilirsiniz. Çıkarılan dosyaları görebilmek için bir bölüm yukarı tıklayıp sonrasında sitenizin adına tekrar tıklayın. Zipten çıkarılmış dosyanızı görebilirsiniz.

 cpanel dosya yukleme

Bu dosya içindekilerin sitenizin kök dizine atayabilmek için dosya taşıma yapmalısınız. Dosyanın içindekileri mouse ya da shift ile seçip, dosya taşıya tıklayıp gelen ekranda ev işaretinin olduğu bölümden dosyanın yükleneceğini sitenin kök dizini (public_html) belirtiyoruz ve move files (dosya taşı) tıklıyoruz. Bir bölüm yukarı tıklayıp kurulum dosyalarına ulaşabilirsiniz. Sitenize girdiğinizde kurulum için gerekli adımlara başlayabilirsiniz.

 cpanelden dosya tasima

Cpanelden dosya düzenleme araçlarına herhangi bir dosyanın üzerine gelip sağ tuş yaptığınızda da ulaşabilirsiniz. İndirme (download), görüntüleme (view), düzenleme (edit), kod düzenleme (code edit), taşıma (move), kopyalama (copy), yeniden adlandırma (rename), izinleri değiştirme (change permissions), silme (delete) ve sıkıştırma (compress) işlemlerini hızlıca yapabilirsiniz.

 cpanel dosya ayarlari

 

Dosya izinlerini değiştirmeye güvenlik amacıyla ihtiyaç duyabilirsiniz. Oku, yaz ve execute seçeneklerini belirtilen şekilde işaretlediğinizde otomatik olarak izin numarası oluşacaktır. İzin numarasını yazarak da dosya izinlerini belirleyebilirsiniz.

 cpanel dosya izinleri

Kod düzenlemesi yapma ihtiyacınız olduğunda, örnek olarak WordPress kurulumu esnasında wp-config dosyaların düzenlemesi gerekebilir. Dosya üzerinde sağ tuş yapıp düzenle (edit) ya da kod düzenleme (code edit) tıkladığınızda gelen ekranda edit tıklayarak düzenleme yapacağınız dosyaya erişebilir gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra kaydedebilirsiniz.

 cpanel text duzenleyici

Hostgator Cpanel den dosya düzenleme videosunu da izleyebilirsiniz.

Cpanel yönetim paneli sayesinde dosya düzenleme; çok daha kolay, hızlı ve kapsamlıdır. Cpanel vasıtasıyla dosyalarınıza direkt ulaşabilirsiniz. Bilgisayarınıza kurulması gereken FTP programına ihtiyaç duymadan dosya yükleme ve düzenleme işlemlerini daha güvenli ve online yapabilirsiniz.

 

Hostgator Avrupa Data Center
Hostgator Kimlik Doğrulama

Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir