wordpress-tema-yukleme-kurulumu Wordpress Temaları Wordpress tema yükleme Wordpress tema kurulumu Wordpress Tema Wordpress admin paneli  WordPress kurulumu ile birlikte hazır temalar gelmektedir. WordPress yönetim panelinde, görünüm ayarlarından bu hazır temalara ulaşabilirsiniz. WordPress tema yükleme ve kurulumunu da bu ayarlardan yapabilirsiniz. Sitenizi, kurumsal firma web sitesinden, e ticaret sitesine kadar farklı bir siteye uygun bir WordPress teması ve WordPress eklentileri ile dönüştürebilirsiniz.

Hostgator WordPress hosting alt yapısı ile en güncel temaları ve eklentileri kullanabilirsiniz. Bu yazımızda temayı nasıl yükleyeceğiniz ve kuracağınız paylaşılmıştır. Daha sonraki yazımızda WordPress temaları hakkında bilgi de paylaşılacaktır.

WordPress yönetim panelinde görünüm ayarlarına tıklayın. Karşınıza hazır temalar gelecektir. Temalardan biri hazır kuruludur. WordPress sürüm güncellemeleri ile yeni temalar gelebilir veya WordPress temalar güncellenebilir. Yüklü temanın üzerine mouse ile gelip tıkladığınızda, tema detaylarına ulaşabilir ve kurulu temayı özelleştirebilirsiniz. Diğer temaların üzerine geldiğinizde bağlantı önizleme tıkladığınızda temayı inceleyebilir ve etkinleştir tıkladığınızda temayı aktif edebilirsiniz.

 

 wordpress-hazir-temalar Wordpress Temaları Wordpress tema yükleme Wordpress tema kurulumu Wordpress Tema Wordpress admin paneli

WordPress tema yükleme için yeni ekle butonuna tıklayın; öne çıkan, popüler, en son ve özellik filtresi sekmeleri gelecektir. İlk olarak öne çıkan temalar karşınıza gelecektir. Popüler tıkladığınızda, en çok yüklenen temalara ulaşabilirsiniz. En son tıkladığınızda, güncel temalar gelecektir. Özellik filtresine tıkladığınızda; renkler, yerleşim ve özelliklere göre tema araması yapabileceğiniz filtre gelecektir. Filtreleri seçtikten sonra filtreleri uygula tıkladığınızda, seçtiğiniz özelliklere göre temalar gelecektir. Size uygun olanı seçebilirsiniz. Bu kadar tema arasında kayboldum diyorsanız, popüler temalar arasından seçmenizi tavsiye ederim.

 wordpress-tema-filtresi Wordpress Temaları Wordpress tema yükleme Wordpress tema kurulumu Wordpress Tema Wordpress admin paneli

Popüler temalarda, en çok yüklenen, son derece şık, güzel ve sade temalara ulaşabilirsiniz. Temaların küçük resimleri size tasarımla ilgili ön bir fikir verecektir. Vantage, Responsive, Customizr, Tempera, Spacious önerebileceğimiz birkaç temadır.

wordpress-populer-temalari Wordpress Temaları Wordpress tema yükleme Wordpress tema kurulumu Wordpress Tema Wordpress admin paneli

 

Gelelim bu temaların nasıl yüklenileceğine; Mouse ile temanın üzerine geldiğinizde, ön izlemeye tıkladığınızda temayı inceleyebilirsiniz. Kur tıkladığınızda WordPress teması yüklenecek, etkinleştir tıkladığınızda kurulacaktır. Sitenizin görünümü, yeni temanın tasarımına dönecektir.

wordpress-tema-kurma Wordpress Temaları Wordpress tema yükleme Wordpress tema kurulumu Wordpress Tema Wordpress admin paneli

Aktif olan temanızda özelleştir tıkladığınızda; WordPress yeni sürümle birlikte gelen tema özelleştirme ekranı açılacaktır. Temanın özelliklerine göre, tasarımın rengine, arka fona, ön sayfa tasarımına, slider içeriğine, blok yapısına kadar birçok değişiklik yapabilir ve tasarımı özgünleştirebilirsiniz. WordPress tema özelleştirme hakkında daha sonraki yazımızda detaylı bilgi verilecektir. Ayrıca yüklenen tema ile birlikte görünüm ayarları içinde tema seçenekleri sekmesi oluşabilir, buradan da temanın bir çok özelliğini değiştirebilirsiniz.

 wordpress-tema-ozellestirme Wordpress Temaları Wordpress tema yükleme Wordpress tema kurulumu Wordpress Tema Wordpress admin paneli

Ben bu temalar arasında aradığımı bulamadım, ücretli veya ücretsiz WordPress temalardan birini zip arşiv formatında bilgisayarıma indirdim, bunu siteme yüklemek ve kurmak istiyorum diyorsanız; Tema yükle tıklayın, gelen ekranda ‘Eğer elinizde zip biçiminde bir tema varsa, buradan yükleyerek kurabilirsiniz’ diye uyarı yazacaktır. Tema dosyası zip formatlı olmalıdır, eğer değilse sağ tuşla, arşive ekle diyip, zip formatında sıkıştırmalısınız. Göz at tıklayın bilgisayarınızdan Wordpres tema dosyasını yükleyin, şimdi kur tıklayın ve otomatik yüklendikten sonra etkinleştirin. Temanız kullanıma hazırdır. Temanızın özelliklerine göre sonrasında istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Ücretli temalarda bu özellikler son derece fazladır, bir çok temanın ücretsiz versiyonunda temel özellikler varken ücretli versiyonlarında daha fazla özelleştirme imkanı verilmektedir.

 wordpress-tema-indirme Wordpress Temaları Wordpress tema yükleme Wordpress tema kurulumu Wordpress Tema Wordpress admin paneli

WordPress tema dosyanızın yükleme ve kurma işlemini, Cpanel dosya yönetimi aracılığıyla veya Filezilla gibi bir Ftp programı aracığı ile de yapabilirsiniz. Eklemek istediğiniz tema dosyası eğer zip formatında sıkıştırılmış ise ‘buraya çıkart’ diyerek temayı arşivden bilgisayarımıza çıkarıyoruz. Mac bilgisayarlar için Macos formatlı tema dosyasını, Windows için diğer dosyayı arşivden çıkarın. WordPress tema dosyasını wp-content dosyasının içindeki themes dosyasının içine yükleyebilirsiniz. Tema ile birlikte gelen eklentiler var ise bunları da wp-content içindeki plugins dosyasının içine yükleyebilirsiniz. Aktifleştirmek için yönetim panelinde, görünüm ayarlarından temanızı bulmanız ve etkinleştir tıklamanız yeterlidir.

 

WordPress temalar ve bu temaların çeşitli özellikleri ile WordPress, sadece blog site yapma aracı olmaktan çıkıp, kendi sitenizi kolayca oluşturmanıza imkan veren bir yazılım haline dönüşmüştür.

 

 
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •