WordPress Eklentileri

Wordpress-eklentileri-plugins wordpress seo Wordpress eklentileri wordpress eklenti yükleme Wordpress eklenti  Popüler, güncel, güvenli ve en iyi WordPress eklentileri yazımızda aktarılmıştır. WordPress eklenti yükleme ile nasıl eklenti yükleyeceğiniz ve güncel tutacağınız bilgisi de verilmiştir.

WordPress eklentileri ile sitenizin SEO altyapısını geliştirebilirsiniz. Yazılarınızın daha etkileyici olmasını ve tema eklentileri ile web sitenizin daha güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca güvenlik eklentileri ile sitenizi saldırılara ve istenmeyen yorumlara karşı koruyabilirsiniz.

Paylaşılan tüm WordPress eklentileri birbirleriyle uyumlu ve etkin olarak çalışmaktadır. Daha önce aktarılan Jetpack eklentisini, uyum sorunları bulundurması nedeniyle artık önermemekteyiz. WordPress Plugins sitesinde ayrıca diğer tüm WordPress eklentileri yer almaktadır. Dikkat etmeniz gereken diğer bir konuda, WordPress eklentileri, ancak güncel PHP ve MySQL alt yapılı Hosting ve server ile düzgün çalışabilmektedir.

Diğer yazılarımızda WordPress kurulumu yapmayı, WordPress Admin paneli için gerekli ayarları düzenlemeyi, WordPress temaları ile özel tasarımlı web sitesi yapmayı aktarmıştık. Web sitesi kurmanın tüm adımlarına da WordPress site kurma yazımızdan ulaşabilirsiniz.

WordPress eklentileri

WORDPRESS EKLENTİ YÜKLEME

WordPress admin panelinizde WordPress Eklentileri bölümünde Yeni ekle butonuna tıklayın, WordPress eklentinin adını yazın, ara dediğinizde eklentiler gelecektir. Eklentiyi seçip Şimdi kur tıkladığınızda eklenti yüklenecektir. Aktifleştir tıkladığınızda eklenti aktifleşecektir. WordPress Eklenti Ayarları yönetim panelinde ‘Ayarlar’ bölümünde yer almaktadır. WordPress Eklentilerinin güncellenmesini buradan takip edebilirsiniz. Güncelleştir özelliği ile WordPress ve eklentilerinizin güncel olmasını sağlayabilirsiniz.

wordpress-eklenti-kurma wordpress seo Wordpress eklentileri wordpress eklenti yükleme Wordpress eklenti

Sitenizin yan bloğunda gösterilebilecek WordPress eklentileri (etiketler gibi), yönetim panelinde Görünüm bölümündeki Bileşenlerden yer almaktadır. Sürükle Bırak ile eklentiyi yan bloğa ekleyebilir ve ayarlayabilirsiniz.

 
TINYMCE ADVANCED – WORDPRESS METİN EDİTÖRÜ EKLENTİSİ

TinyMCE Advanced, gelişmiş bir metin editörüdür. NextGEN Gallery, Shortcodes gibi birçok eklenti ile ortak da çalışabilmektedir. WordPress eklentileri ile gelen metin editöründe birçok özellik bulunmadığı için yetersiz kalmakta bunun yerine TinyMCE Advanced ile yazı düzenlemenize font, yazı tipi boyutu, yazı hizalama, gelişmiş bağlantı, tablo oluşturma, Youtube video ekleme, ortam dosyaları resim ekleme gibi ek temel özellikler kazandırabilirsiniz. Ayarlarında olmasını istediğiniz yazı özelliklerini sürükle bırak ile aktif veya pasif edebilir, kendi isteğinize göre sıralama yapabilirsiniz. Kaydet tıkladığınızda aktif olup yazı düzenlerken kullanabilirsiniz.

TinyMCE Advanced eklenti sayfası: http://wordpress.org/extend/plugins/tinymce-advanced/  

tinymce-advanced wordpress seo Wordpress eklentileri wordpress eklenti yükleme Wordpress eklenti

 
SHORTCODES ULTIMATE – WORDPRESS SHORTCODE EKLENTİSİ

Shortcodes – kısa kodlar; yazılarınıza, bileşenlere ve temanızın php kodlarına bir çok WordPress eklenti ile kazandırabileceğiniz özellikleri sitenize ek bir yük getirmeden yapabilmenizi sağlayan en iyi WordPress eklentisidir. Tiny MCE Advanced metin editöründe üstte ‘insert shortcode’ butonu ve bileşenlerde ShortcodesUltimate olarak yer almaktadır. Tüm kısa kodlara resimde gördüğünüz gibi hemen ulaşabilirsiniz. Yazınıza content (yazı; başlık, buton, ikon, listeleme, çerçeve, tablo), Box (kutu; panel, sıra, sütun, tab, fiyat tablosu, akordiyon, alıntı), Media (youtube video, google harita), Gallery (slider, galeri), Data (meta), other (diğer; animasyon, gölge) ekleyebilirsiniz. http://gndev.info/kb/ shortcodes eklenti sitesinden detaylara ulaşabilirsiniz. Eklentiyi yükledikten sonra ‘examples’ bölümünden örnekleri inceleyebilirsiniz.

Shortcodes Ultimate eklenti sayfası: https://wordpress.org/plugins/shortcodes-ultimate/

shortcode-wordpress-eklentisi wordpress seo Wordpress eklentileri wordpress eklenti yükleme Wordpress eklenti

 
CATEGORY ORDER – WORDPRESS KATEGORİ SIRALAMA EKLENTİSİ

Category Order eklentisi, kategorilerinizi sürükle bırakla sıralama ve alt kategoriler oluşturabilirme imkanı sağlamaktadır. WordPress de kategori ekleme sırasına göre sıralama yapılmaktadır. Sıralamayı ancak bu WordPress eklenti ile değiştirebilirsiniz.

Category Order eklenti sayfası: https://wordpress.org/plugins/taxonomy-terms-order/

kategori-duzenleme-eklenti wordpress seo Wordpress eklentileri wordpress eklenti yükleme Wordpress eklenti

 
WP SUPERC CACHE – WORDPRESS CACHE EKLENTİSİ

WP Super Cache eklentisi, WordPress sitenizi önbellekleme (cache) yapmayı ve sitenizin dosyalarını sıkıştırmayı sağlamaktadır. Bu sayede siteniz daha hızlı çalışmaktadır. Pagespeed notunuz yükseleceği için SEO’ ya önemli katkısı olacaktır. Ayrıca sitenizin Hosting için kullanılan CPU kullanımını da azaltabilirsiniz.

WP Super Cache, diğer bir wordpress cache eklentisi olan W3 Total Cache den daha iyi çalışması ve kullanımı çok daha kolay olduğu için daha çok tercih edilmektedir.

WP Super Cache ayarlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Öncelikle kolay bölümünde ‘önbellekleme açık’ işaretliyorsunuz. Gelişmiş bölümde ‘Önbellek dosyalarını sunmak için mod_rewrite kullan. (Önerilen)’ işaretliyorsunuz. Gelişmiş bölümde Clear all cache files when a post or page is published or updated’ aktif ettiğinizde her yazı ve sayfa eklediğinizde otomatik cache (önbellekleme) almaktadır. ‘Mod_Rewrite kuralları güncelle’ butonuna tıkladığınızda yaptığınız ayarlar htaccess (izin) dosyanıza yazılmakta ve önbellekleme aktif hale gelmektedir.

Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; sitenizde tema ve eklenti ayarları gibi çeşitli güncellemeler yaptığınızda önbellekleme nedeniyle sitenizde yaptığınız değişiklikleri görebilmek için WP Super Cache ‘Kolay’ bölümünde önbelleği temizle butonuna tıklamanız gerekmektedir.

WP Super Cache eklenti sayfası: http://wordpress.org/extend/plugins/wp-super-cache/ 

 wp-super-cache-eklentisi wordpress seo Wordpress eklentileri wordpress eklenti yükleme Wordpress eklenti

 
WORDPRESS SEO BY YOAST – WORDPRESS SEO EKLENTİSİ

WordPress SEO by Yoast eklentisi ile sayfalarınıza ve yazılarınıza; SEO başlık, açıklama (meta description) ve anahtar kelimeler (keywords) ekleyebilirsiniz. Snippet önizleme ile açıklamalarınızı, odaklanılan kelime  özelliği ve sayfa analizi ile yazınızın SEO uyumluluğunu kontrol edebilirsiniz. Öneriler doğrultusunda yazınızı oluşturabilirsiniz.

WordPress SEO by Yoast ayarları ile anasayfa, kategoriler ve etiketler SEO açıklamalarını yapabilirsiniz. XML site haritasısitemap oluşturabilirsiniz. Kalıcı bağlantılar (breadcrumb) linklerini yazılarınıza ekleyebilirsiniz. RSS eklentisi gibi besleme sayfası oluşturabilirsiniz. Bulk editor ile toplu SEO düzenlemesi yapabilirsiniz. Dosyaları düzenle ile robots.txt ve htaccess dosyalarını ulaşıp düzenleme yapabilirsiniz.

WordPress SEO by Yoast diğer WordPress SEO eklentisi All in One SEO Pack eklentisinden çok daha fazla SEO ayarı ve sayfa analizi yapabilme imkanı verdiği için çok daha gelişmiş bir SEO eklentisidir.

Dikkat etmeniz gereken önemli nokta Başlıklar & Metalar bölümünde yer alan meta robotları; ‘noindex, follow’ seçerseniz sitenizi Google indekslemeyecektir. Seçili olmamasına dikkat etmeniz yeterlidir.

WordPress SEO by Yoast eklenti sayfası: https://wordpress.org/plugins/wordpress-seo/ 

wordpress-seo-yoast-eklenti wordpress seo Wordpress eklentileri wordpress eklenti yükleme Wordpress eklenti

 
GOOGLE ANALYTICS BY YOAST – WORDPRESS ANALYTICS EKLENTİSİ

Google Analytics by Yoast eklentisi sitenizin Google Analitik ile analizini yapabilmemiz için gerekli entegrasyonu yapmanıza imkan vermektedir. Sitenizin Google Analitik hesabı UA kodunu eklemeniz yeterlidir.

Google Analytics by Yoast eklenti sayfası: https://wordpress.org/plugins/google-analytics-for-wordpress/

google-analitik-yoast-eklenti wordpress seo Wordpress eklentileri wordpress eklenti yükleme Wordpress eklenti

 
SIMPLE TAGS – WORDPRESS ETİKET EKLENTİSİ

Simple Tags eklentisi yazılarınıza kolaylıkla etiket eklemenizi sağlamaktadır. ‘Suggested tags from local tags’ ile yazınıza uygun daha önce eklediğiniz etiketler önerilmektedir. WordPress Bileşenler bölümünden sitenize etiket bulutu ekleyebilirsiniz.

Simple Tags eklenti sayfası: https://wordpress.org/plugins/simple-tags/

wordpress-tag-etiket wordpress seo Wordpress eklentileri wordpress eklenti yükleme Wordpress eklenti

 
WP SMUSH.IT – WORDPRESS RESİM SIKIŞTIRMA EKLENTİSİ

Smush.it eklentisi sitede yer alan, yüklediğiniz resimleri otomatik optimize eder ve daha az yer kaplaması için sıkıştırır. Bu sayede sitenizin hızına önemli katkı sağlar ve Pagespeed notunuzu yükselterek arama motoru optimizasyonuna fayda eder. Ortam kütüphanesinde yer alan resimlerinizin sıkıştırma oranlarını görebilirsiniz.

Smush.it eklenti sayfası: https://wordpress.org/plugins/wp-smushit/

smushit-resim-sikistirma wordpress seo Wordpress eklentileri wordpress eklenti yükleme Wordpress eklenti

 
NEXTGEN GALLERY – WORDPRESS GALERİ EKLENTİSİ

NextGEN Gallery, resim galerileri ve albümler oluşturmanıza, slideshow şekilde resimlerinizi göstermenizi sağlamaktadır. TinyMCE Advanced metin editöründe yer alan buton ile resimde gördüğünüz gibi yazılarınıza kolayca resim galerisi ekleyebilirsiniz. Eklenti ayarlarından resimlerinizi ekleyip galeri ve albümler oluşturabilir, resimlerinizi boyutlandırabilir, efekt verebilir, filigran basabilir, slideshow yapabilirsiniz. NextGEN Gallery demolarını inceleyebilirsiniz.

NextGEN Gallery eklenti sayfası: https://wordpress.org/plugins/nextgen-gallery/

nextgen-galeri-eklentisi wordpress seo Wordpress eklentileri wordpress eklenti yükleme Wordpress eklenti

 
META SLIDER – WORDPRESS SLİDER MANŞET EKLENTİSİ

Meta Slider resimlerinizi slider ve manşet şeklinde, oluşturulan kısa kod ile temanızda ve yazılarınızda göstermenizi sağlamaktadır. TinyMCE Advanced metin editöründe yer alan buton ile de yazılarınıza slider ekleyebilirsiniz. Flex, Responsive, Nivo ve Coin olarak 4 farklı tipte slider oluşturabilirsiniz. Meta Slider demolarını ve kullanımını inceleyebilirsiniz.

Meta Slider eklenti sayfası: https://wordpress.org/plugins/ml-slider/

meta-slider-manset-eklentisi wordpress seo Wordpress eklentileri wordpress eklenti yükleme Wordpress eklenti

 
WPTOUCH MOBILE PLUGIN – WORDPRESS MOBİL TEMA EKLENTİSİ

WPtouch Mobile Plugin, web sitenizin Android ve Iphone mobil telefonlarının ekranlarına uyumlu farklı bir WordPress mobil tema ile gösterilmesini sağlamakadır. WordPress Eklenti ayarlarından mobil temada anasayfa ve yazılarınızın nasıl gösterileceğini ayarlayabilirsiniz.

WordPress temanızın responsive özelliği varsa mobil için WPtouch gibi farklı bir mobil tema eklentisine ihtiyaç duymazsınız.

WPtouch Mobile eklenti sayfası: https://wordpress.org/plugins/wptouch/

wptouch-mobil-eklentisi wordpress seo Wordpress eklentileri wordpress eklenti yükleme Wordpress eklenti

 
POPULAR POSTS – WORDPRESS POPÜLER YAZILAR EKLENTİSİ

WordPress Popular Posts, en çok görüntülenen veya yorum yapılan yazılarınızı bileşenlerde resimli gösterebilmenizi sağlamaktadır. WordPress Eklenti ayarlarında ‘Stats’ (istatistik) bölümünden yazılarınızın 1 günde, 7 günde ve 30 günde kaç adet gösterildiğini takip edebilirsiniz.

WordPress Popular Posts eklenti sayfası: https://wordpress.org/plugins/wordpress-popular-posts/

wordpress-populer-yazi-eklentisi wordpress seo Wordpress eklentileri wordpress eklenti yükleme Wordpress eklenti

MAILPOET NEWSLETTERS – WORDPRESS ÜYELİK EKLENTİSİ

MailPoet Newsletters, e-bülten aboneliği ile üyelik oluşturmak ve abonelerinize E-bülten göndermek için üyelik eklentisi ve haber bülteni eklentisi olarak kullanılmaktadır. Bileşenlerde yer alan ‘MailPoet Subscribtion Form‘ ile eklenti ayarlarında oluşturulan abonelik formunu ekleyebilir ve yeni üyeler kazanabilirsiniz.

‘Aboneler’ bölümünden sitenize kayıt olanları takip edebilirsiniz. Abonelerinizin bilgilerini dışarı aktarabilir veya mevcut listenizi içeri aktarabilirsiniz.

‘Bültenler’ bölümünden yeni E-bülten oluşturup abonelerinize otomatik e-mail atabilirsiniz. Kaç kişinin e-maili açtığını öğrenebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken nokta; hosting paketinize göre bir saatte gönderebileceğiniz e-mail sayısı farklılık göstermektedir. Hostgator web hosting ile saatte 500 adet e-mail gönderebilirsiniz.

MailPoet Newsletters eklenti sayfası: https://wordpress.org/plugins/wysija-newsletters/

haber-bulteni-eklentisi wordpress seo Wordpress eklentileri wordpress eklenti yükleme Wordpress eklenti

 
WP OPTIMIZE – WORDPRESS VERİ TABANI TEMİZLEME EKLENTİSİ

Wp Optimize, veri tabanını optimize ederek, sitenizin güvenli ve hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Yazı versiyonlarını, çöpe atılmış yazı taslaklarını, spam yorumları ve geçici dosyaları temizlemektedir. Database tablolarınızı optimize etmektedir.

Wp Optimize, diğer bir WordPress veri tabanı eklentisi olan WP-DBManager den kullanımı çok daha kolaydır.

WP Optimize eklenti sayfası: https://wordpress.org/plugins/wp-optimize/

wordpress-veritabani-eklentisi wordpress seo Wordpress eklentileri wordpress eklenti yükleme Wordpress eklenti

 
WORDFENCE SECURITY – WORDPRESS GÜVENLİK EKLENTİSİ

Wordfence Security, WordPress web sitenizin güvenliğini en üst seviyede olmasını sağlayan antivirüs eklentisidir. Sitenize bir saldırı olması durumunda bu eklentiyi mutlaka kullanmalısınız. Web sitenize antivirüs taraması yapıp bozulmuş dosyalarınızı tespit edip sorunu çözebilmektedir.

Bir diğer wordpress antivirüs eklentisi olan Acunetix WP Security ile de güvenlik taraması yapabilirsiniz.

Canlı site trafiğini gösterip saldırı yapan IP leri tespit etmenize yardımcıdır. IP engelleme bölümü ile IP yasaklama yapabilirsiniz. Saldırı belli ülkelerden yapılıyorsa ülke engelleme ile bu ülkelerden sitenize erişimi engelleyebilirsiniz.

Eklentinin cache – önbellek alma özelliği de vardır. Bu özelliği aktif etmeyin, cache eklentisi için Wp Super Cache eklentisini kullanabilirsiniz. Wordfence eklentisi sitenizin çalışma hızına etki edeceği için ihtiyaç duyacağınız zamanlarda aktif edip, tarama yapmanızı öneririz.

Wordfence Security eklenti sayfası: https://wordpress.org/plugins/wordfence/

wordfence-antivirus-eklentisi wordpress seo Wordpress eklentileri wordpress eklenti yükleme Wordpress eklenti

 
WORDPRESS IMPORTER – WORDPRESS İÇE AKTARMA EKLENTİSİ

WordPress Importer, web sitenizin yönetim panelinde araçlar menüsünde WordPress kurulumu ile gelen dışa aktar bölümü ile yedek aldığınız sitenizin dosyasını içeri aktar yapmanızı sağlamaktadır. Ayrıca Google Blogger da yer alan bloğunuzu da taşıyabilirsiniz.

Web sitenizin dosya ve veri tabanı yedeğini Cpanel aracılığı ile tam yedekleme yapmanızı tavsiye ederiz.

WordPress Importer eklenti sayfası: https://wordpress.org/plugins/wordpress-importer/

wordpress-yedekleme-eklenitisi wordpress seo Wordpress eklentileri wordpress eklenti yükleme Wordpress eklenti

 
BAD BEHAVIOR – WORDPRESS SPAM, SALDIRI ENGELLEME EKLENTİSİ

Bad Behavior, web sitenize yapılan kötü ve spam amaçlı saldırıları durdurmakta etkilidir. Blacklist (kara liste) de yer alan IP lerin sitenize erişimini otomatik engellemektedir.

Bad Behavior eklenti sayfası: https://wordpress.org/plugins/bad-behavior/

wordpress-bad-behavior wordpress seo Wordpress eklentileri wordpress eklenti yükleme Wordpress eklenti

WordPress Site Kurma
WordPress Admin Paneli

24 Comments

 1. İzmir evden eve nakliyat 02:49 de 30/11/2016 - Yanıtla

  ne emek vermişsiniz oku oku bitmedi ama emeğinize sağlık gerçekten

 2. Nakliyat Ambarı 03:30 de 19/07/2016 - Yanıtla

  çok güzel eklentiler katmışsınız emeğinize sağlık hocam.

 3. Sohbet 23:54 de 12/09/2015 - Yanıtla

  Bilgi için çok teşekkürler çok ince detaylarla anlatılmış. Emeğe saygı.

 4. Sohbet 23:51 de 29/06/2015 - Yanıtla

  teşekkürler bilgi için emeğe saygı.

 5. Alican 05:15 de 30/04/2015 - Yanıtla

  Güzel eklentiler var işime yarayan bir kaç tane eklenti edindim. Paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.

 6. aslan 16:34 de 14/04/2015 - Yanıtla

  Güzel bir liste hangisi ne işe yarıyor yazılması isabetli olmuş. Teşekkürler.

 7. avşa adası 03:05 de 21/03/2015 - Yanıtla

  Güzel birkaç eklenti paylaşmışsınız değerlendirip sitemde kullanıcam teşekkür ederim ilginize

 8. kemal 14:01 de 27/09/2014 - Yanıtla

  jetpack eklentisi wordpress sitesini çok yormuyor mu

 9. celix 15:25 de 19/09/2014 - Yanıtla

  jetpack benim favorim.İşinizi kolaylaştırmakta üstüne yok.

 10. İlhan Koray 20:26 de 25/05/2014 - Yanıtla

  hocam bunu yapınca boş sayfa cıkıyor neden olabilir

 11. kocaeli web tasarım 01:51 de 10/05/2014 - Yanıtla

  Çok faydalı oldu bu teşekkürler

 12. Şiirler 23:36 de 19/03/2014 - Yanıtla

  çok faydalı eklenti hepsi ve çok güzel anlatmışsınız teşekkürler

 13. kızılcahamam 13:49 de 14/03/2014 - Yanıtla

  güzel ve kaliteli bir yazı olmuş.

 14. serkan 02:46 de 07/03/2014 - Yanıtla

  mrb arkadaşlar wordpress editör kısmındaki eklentiyi sildim ve hangi eklentiydi, neydi bilmiyorumda geri yüklüye bilirmiyim yada ilk bana verdigi eklenti hangisidir

 15. Digiturk marmaris 18:04 de 11/02/2014 - Yanıtla

  teşekkürler deneyeceğim 2 eklentiyi özellikle jetpack i merak ettim

 16. hakan 17:39 de 31/01/2014 - Yanıtla

  Teşekkürler çok işime yaradı.

 17. Oguzhan 04:01 de 30/01/2014 - Yanıtla

  Teşekkurler

 18. Dijital baskı fiyatları 22:13 de 27/01/2014 - Yanıtla

  Wp de backgrounda boşluga bile tıklasalar direk reklama yönlendiren reklam kodu yada eklentisi olsaydı harika olurdu… Arıyorum hala bulamadım

 19. medyum 17:32 de 10/01/2014 - Yanıtla

  Güzel eklentiler katmışsınız, kullanmaya değer bence.

 20. İnternettenParaKazan 10:07 de 27/12/2013 - Yanıtla

  Harika bir çalışma, ayrı ayrı anlatılması çok iyi bir kaç eklentiyi kurdum ve ayarları dediğiniz gibi yaptım.. İşe yarıyor, çok teşekkür ediyorum..

 21. SEO 00:58 de 16/12/2013 - Yanıtla

  Güzel eklentiler mevcut bir kaç tanesini blog’uma kurdum ve kullanmaya başladım. Sitenizi zaten takip ediyordum elinize sağlık.

 22. erdem 16:17 de 13/11/2013 - Yanıtla

  yardımlarınız için çok teşekkürler umarım yararlı olacak

 23. Çanakkale Şehitlik Gezi Rehberi 18:49 de 20/09/2013 - Yanıtla

  Hey Makale için teşekkürler umarım işime yarar 🙂 tabi ki yarayacak ..Eline emeğine sağlık Admin cim paylaşım için teşekkürler..

Siz de fikrinizi belirtin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.