WordPress Kurulumu

WordPress kurulumu resimli anlatım ile Cpanel kontrol panelinde yer alan Quick Install ile nasıl kurulur yazımızda paylaşılmıştır. Veri tabanı (MySQL) açma, kurulum dosyalarını yükleme gibi işlemleri yapmanıza gerek kalmadan Quickinstall ile kurulum otomatik gerçekleşmektedir. Ayrıca WordPress Türkçeleştirme ile sitenizi ve admin paneli Türkçe kullanabilmeniz de aktarılmıştır.

Hostgator WordPress Hosting de WordPress kurulum videosunu izleyebilirsiniz. WordPress Hosting yazımızdan web hosting özelliklerini inceleyebilirsiniz.

hostgator wordpress linux hosting

WordPress eklentileri ile sitenizin özelliklerini arttırabilir, ücretsiz WordPress temaları ve ücretli WordPress temaları ile tasarımı farklılaştırabilirsiniz. WordPress tema Türkçeleştirme ile temaları Türkçe kullanabilirsiniz.

 
CPANEL – QUICK INSTALL

Cpanel kullanımı yazılarımızda Cpanele giriş, Cpanel özellikleri ve Cpanelin Türkçeleştirilmesi gibi bilgiler yer almaktadır. Cpanelinizde Programlar / Servisler bölümünde Quick Install’a ulaşabilirsiniz.

cpanel quick install program

Quick Install ile WordPress gibi 75 den fazla yazılımı hemen kurabilirsiniz. Blog Software de yer alan WordPress tıklayın. En son versiyon WordPress yazılımı gelecektir. ‘Continue’ butonuna tıklayın.

wordpress kurulumu quickinstall

 
WORDPRESS KURULUMU

WordPress kurulumu yapacağınız sitenizi seçin, e-mail, kullanıcı adı, blog başlığı, ad, soy ad bilgilerinizi yazın. Install Now butonuna tıklayın.

wordpress kurulumu yukle

Kurulum otomatik olarak gerçekleşir. WordPress admin panele giriş linki, username (kullanıcı adı) ve password (şifre) bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Mail adresinize de giriş bilgileriniz gelecektir.

wordpress kurulumu basarili

WordPress admin paneli yönetimine giriş yapmak için kullanıcı adı ve şifrenizi yazınız. Daha sonra wordpress panelde şifrenizi değiştirebilirsiniz. Quick Install ile otomatik olarak en çok kullanılan WordPress eklentisi Jetpack de hazır olarak gelmektedir. Jetpack eklentisi ayrı ayrı eklemeniz gereken bir çok WordPress eklenttiyi tek bir eklenti ile kullanmanızı sağlamaktadır. WordPress eklentileri yazımızda ilettiğimiz eklentileri de kullanabilirsiniz.

wordpress yonetim paneli giris

 
WORDPRESS TÜRKÇELEŞTİRME

Quick Install ile WordPress admin paneli ingilizce olarak yüklenmektdir. WordPress Türkçeleştirme için Türkçe dil dosyası yüklemeniz gerekmektedir. Güncel wordpress yazılımı http://tr.wordpress.org/ dan indirebilirsiniz. Türkçe dil dosyasını wp-content klasöründe languages dosyasınından bulabilirsiniz.

wordpress turkiye sitesi

Languages Dosyasını, winzip ile sıkıştırmanız gerekmektedir. Bu dosyayı Cpanelden dosya yükleme ile Dosya yönetimi bölümünden yükleyebilirsiniz.

Türkçe dil dosyası yükleme ve kurulumu bilgilerine http://www.wp-tr.org/belgeler/wordpress/wordpress-turkce-dil-dosyasi-kurulumu/ den de ulaşabilirsiniz.

 cpanelden dosya yonetimi

Dosya yöneticisine tıklayın, belge kök den wordpress kurulumu yaptığınız sitenizi seçin.

cpanel public html

Yüklü dosyalarınızı dosya yönetim panelinden görebilirsiniz.

cpanelden dosya duzenlemesi

Wp-content dosyasını açıp yüklemeyi buraya yapacağız.

cpanel dosya yukle

İndir butonuna tıklayıp, açılan ekrandan Gözat tıklayın, bilgisayarınızdan sıkıştırma işlemi yaptığınız languages dosyasını yükleyin. Yüklemi işlemi bittikten sonra Dosya yöneticisini açıp yenileme yapın.

hostgator cpanel dosya yukleme

Languages dosyasını zip den çıkarmak için ‘Çıkar’ butonuna tıklayın, languages dosya halinde olacaktır. Zipli dosyayı daha sonra siliniz.

cpanel dosya cikar

WordPress Türkçeleşme için bir işlem daha gerekmektedir. Kurulum dosyası olan wp-config.php belgesini seçip sağ tuş yapıp edit tıklıyorsunuz. Çıkan ekranda edit butona tıklayın. Belge içinde define (‘WPLANG’, ); yazan kısmı; define (‘WPLANG’, ‘tr_TR’); şeklinde değiştirip, kaydedin.

cpanel text duzenleyici

WordPress admin paneline tekrar giriş yaptığınızda paneli Türkçe olarak kullanabilirsiniz.


Hostgator Türkçe Canlı Destek
WordPress Eklentileri

8 Yorum

  1. Kilicaslan 20/06/2015 Yanıtla
  2. ahmet 20/03/2015 Yanıtla
  3. rüzgar 03/01/2014 Yanıtla
  4. ANKARA EVDEN EVE NAKLİYAT 17/12/2013 Yanıtla
  5. C.T 13/08/2012 Yanıtla

Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hostgator Yardım Hostgator Ödeme Hosting Bilgileri
hostgator turkce destek
Hostgator Türkçe Canlı Destek
hostgator ticket destek
Hostgator Ticket Sistemi
domain al name server
Domain alma ve yönlendirme