web-sitesi-kur web sitesi kur site nasıl kurulur site kur WordPress Site nasıl kurulur adımları nelerdir, nereden başlanmalıdır. WordPress site kurma nasıl yapılır gibi soruların tüm cevapları yazımızda yer almaktadır. Web tasarım ajansına bağlı olmadan bedava web sitesi kurabilecek, yönetebilecek ve istediğiniz gibi kendiniz kolayca güncelleyebileceksiniz.

Kurumsal web sitesi kurup, firmanızı ürünlerinizi ve hizmetlerinizi ile tanıtabileceksiniz. Haberler, duyurular, iletişim gibi sayfaları programlama bilgisine ihtiyaç olmadan WordPress site kurma ile oluşturabileceksiniz. 

Blog ve kişisel web sitesi yapabilecek, kendinizi, bilgilerinizi ve deneyimlerinizi paylaşabileceğiniz bir site kurabileceksiniz. Ayrıca haber sitesi, portal sitesi, film sitesi gibi diğer tüm web site çeşitlerini de açabileceksiniz. Şimdi site nasıl kurulur tek tek adımlarına geçelim.

 

 
ALAN ADI SORGULAMA – DOMAİN ALMA

domain-al-name-server web sitesi kur site nasıl kurulur site kur Web sitesi kurmaya başlamadan önce domain almanız gerekmektedir. Alan adı sorgulama, whois aracılığı ile yapılabilmektedir. Alan adı sorgulama sonucunda kullanımda olmayan com, net gibi uzantılı alan adını, Hostgator domain servisinden alabilirsiniz ya da farklı bir firmadan da tescil edebilirsiniz. Sonrasında domain yönetiminden DNS yönlendirmesi ile web hosting paketinize alan adı yönlendirmesini gerçekleştirebilirsiniz. Web hosting alımı esnasında da domain alımını Hostgator den yapabilirsiniz. Diğer adım olan web hosting paket seçimine geçelim.

 
HOSTİNG PAKET SEÇİMİ – HOSTİNG YÖNETİMİ

sinirsiz-web-hosting web sitesi kur site nasıl kurulur site kur Sınırsız web hosting, Hostgator Baby paket ile sağlanmaktadır. Bu hosting paketi ile trafik, disk alanı, mail gibi sınırlandırmalar olmamakla birlikte birçok alan adını tek bir Hostgator Baby hosting paketi ile barındırabilirsiniz. Bu sayede her bir domain için farklı hosting paketi almak zorunda kalmazsınız.

Hostgator, herhangi bir sorunuz olduğunda size canlı destek ve Ticket (Bilet) sistemi ile Türkçe destek vermektedir. Hostgator Billing (Fatura) müşteri portalından giriş yaparak hesap bilgilerinizi, ödeme işlemlerinizi kontrol edebilirsiniz. Hostgator hakkında daha detaylı bilgileri inceleyebilirsiniz.

 

Hostgator hosting kontrol paneli Cpanel, tüm alan adlarınızın hosting ve mail yönetimini tek bir panelden Türkçe dil seçeneği ile kontrol etmenize imkan vermektedir. Cpanel kurulumu, hosting paketinizi aldıktan sonra gelen hosting kurulum maili ile otomatik yapılmaktadır. Cpanel giriş yaparak bir sonraki adım olan site kurulumuna geçebiliriz.

 
WORDPRESS SİTE KURULUMU

wordpress-kurulumu-set-up web sitesi kur site nasıl kurulur site kur Web sitesi kurmak için ücretli programlara ihtiyacınız bulunmamaktadır. WordPress kurulumu ile web sitesi yapabilirsiniz. WordPress; yönetim paneli olan, yazı ve sayfalarınızı kendiniz ekleyebileceğiniz, tasarımını düzenleyebileceğiniz, SEO uyumlu, Dünya’ da site açmak için en çok kullanılan sistemdir.

Bilgisayar dergisi PCnet ve Türkiye de ki birçok popüler site WordPress aracılığı ile yapılmıştır. WordPress giriş için site sonuna /wp-admin yazmanız yeterlidir. Bu şekilde hangi sitelerin WordPress admin paneli kullandığını görebilirsiniz.

Daha önceki yıllarda site açmak için Joomla sistemi daha çok kullanıyordu. Bununla birlikte WordPress, kolay kullanımı sayesinde çok daha hızlı gelişim gösterdi. Yalnızca blog site kur için değil farklı WordPress temaları ile her türlü site açmak için kullanılabilir hale geldi.

WordPress kurulumu, Hostgator Cpanel de yer alan Quick Install aracılığı ie hızlı, kolayca ve teknik bilgiye ihtiyaç duymadan birkaç adımda yapabilirsiniz. WordPress indir, FTP den dosya yükleme ve veri tabanı (database) oluşturma gibi işlemleri yapmanıza gerek kalmadan site kurulumunu otomatik gerçekleştirmektedir.

 
WORDPRESS ADMİN PANELİ

wordpress-admin-panel web sitesi kur site nasıl kurulur site kur WordPress kurulumu sonrasında WordPress admin – yönetim paneline giriş yapıyoruz. WordPress admin paneli birçok menüden oluşmaktadır. Bu menüler yardımıyla ayarlarımızı yapabilir, kullanıcı ekleyebilir, WordPress eklentileri yönetebilir, resimlerimizi yükleyebilir, temaları düzenleyebilir, yazı ve sayfalarımızı oluşturabiliriz.

WordPress admin panelinde yer alan hazır temalar blog temasıdır. Hazır gelen WordPress eklentileri ise yeterli değildir. Web sitesi tasarımı olan, SEO uyumlu ve güvenli bir site için gerekli WordPress eklentilerin yüklenmesi ve ayarlarının doğru yapılması gerekmektedir. Hangi amaçla web sitesi yapmak istiyorsanız, site çeşidine uygun WordPress tema yükleme ve WordPress Tema Türkçeleştirilme yapılması gerekmektedir. Öncelikle WordPress eklenti uygulamaları adımına geçelim.

 
WORDPRESS EKLENTİLERİ

wordpress-plugins web sitesi kur site nasıl kurulur site kur WordPress eklentileri ile web sitenizin görselliğini ve işlevini arttırabilir, SEO yapabilir, site güvenliğini sağlayabilirsiniz.

WordPress Eklentileri yazımızda WordPress yazı eklentileri, WordPress SEO eklentileri, WordPress Tema eklentileri ve WordPress güvenlik eklentileri paylaşılmıştır.

WordPress Yazı Eklentileri: Metin editörü, kategori sıralama, benzer yazılar ve kısa kodlar ekleme paylaşılmıştır.

WordPress SEO Eklentileri: SEO uygulamaları (metalar, anahtar kelimeler, site map, breadcrumb) yapma,  Google Analitik takibi, site hızlandırma (cache), etiketler, resimleri sıkıştırma ve facebook – twitter paylaş eklentisi aktarılmıştır.

WordPress Tema Eklentileri: galeri eklentisi, slider eklentisi, mobil tema, popüler yazılar, iletişim eklentisi ve üyelik eklentisi yer alamaktadır.

WordPress Güvenlik Eklentileri: yedekleme, veritabanı temizleme, tehditlere karşı IP engelleme ve antivirüs taraması anlatılmıştır.

WordPress eklentilerin yüklenmesine, aktif edilmesine, ayarlarının doğru yapılmasına ve güncellemelerine dikkat edilmelidir. Site çeşidine göre farklı eklentilere de ihtiyaç duyabilirsiniz. Örnek olarak E ticaret sitesi ya da ürünlerin tanıtımı için WP-eCommerce veya WooCommerce eklentisi, forum sitesi için bbpress yüklemeniz gerekmektedir. İstediğiniz gibi bir site kurmak için sadece WordPress eklentileri yeterli değildir. WordPress temaları ile web tasarımı farklılaştırabilirsiniz. WordPress temaları adımına geçelim.

 
WORDPRESS TEMALARI

ucretsiz-wordpress-temalari web sitesi kur site nasıl kurulur site kur WordPress temaları ve WordPress Türkçe temaları ile web sitenize, web tasarım yapmış olacaksınız. Web sitenizi hangi amaçla kullanacaksanız bu amaca uygun WordPress tema yükleme yapmanız gerekmektedir. WordPress tema Türkçeleştirme ile herhangi bir temayı WordPress Türkçe tema olarak kullanabilirsiniz.

Kaliteli wordpress temaları yüklediğinizde tasarım dosyaları yanında web sitenin amacına uygun galeri, resim slider, iletişim sayfası gibi WordPress eklentilerin dosyaları da gelmektedir. WordPress tema çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

wordpress blog teması: Çeşitli konularda yazılarınızı blog web sitesi ile yayınlayabilirsiniz.

wordpress haber teması: Yerel gazete siteleri, haber siteleri için kullanabilir.

wordpress kurumsal tema: Şirket tanıtımı yapabilir, hizmetleri ve ürünleri sergileyebilirsiniz.

wordpress e ticaret temasıWP-eCommerce veya WooCommerce eklentisi ile uyumlu olmalıdır.

wordpress kişisel tema: Kendinizi, yaptıklarınızı ve deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

wordpress dizi – film teması: Dizi ve film tanıtımı, fragman gösterimi yapabilirsiniz.

wordpress video teması: Çeşitli video gösterimleri yapabileceğiniz web sitesidir.

wordpress portal teması: Çeşitli konuları; teknoloji, moda, sağlık gibi bir arada sunabilirsiniz.

wordpress emlak teması: Emlak firmanızı tanıtan, kiralık ve satılık evleri sergileyebilirsiniz.

wordpress dernek teması: Sitenizde derneğinizin tanıtımını yapabilirsiniz.

wordpress oyun teması: Oyunların tanıtımlarını yapabilir ve oyun oynatabilirsiniz.

wordpress forum teması: WordPress Forum eklentisi bbpress ile birlikte forum açabilirsiniz.

wordpress teknoloji teması: Teknoloji ürünlerinin ve yazılımların tanıtımlarını yapabilirsiniz.

wordpress ilan teması: Üyelerin ilan ekleyebileceği ve ilanların yayınlanabileceği web sitedir.

wordpress ürün tanıtım teması: Tek bir ürünün detaylı tanıtımı ve satışını yapabilirsiniz.

wordpress inşaat teması: Firma tanıtımı yanında inşaat projelerinizi gösterebilirsiniz.

Domain ve hosting almakla işe başladınız. WordPress kurulumu yaptınız. Admin panele hakim oldunuz. Web sitenizin ihtiyaçları ve amacı doğrultusunda wordpress eklentileri yüklediniz. WordPress teması kurdunuz.

Web tasarımlı, SEO uyumlu, güvenli, kendinizin yönetebileceği ve güncelleyebileceği bir web sitesine ücretsiz sahip oldunuz!

 
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •