Domain alma, tescil etme ve alan adı yönlendirme işlemleri nasıl yapılır yazımızda paylaşılmıştır. Eğitim videolarını da izleyebilirsiniz.

Domain Alma:

Hostgator Hosting almadan önce domain alma işlemini gerçekleştirmelisiniz. Öncelikle alan adı sorgulama yaparak almak istediğiniz alan adının kullanımda olup olmadığını www.whois.com dan öğrenmelisiniz. Sonrasında Hostgator den yada farklı bir firmadan domain tescil ettirmelisiniz.

com.tr uzantılı alan adı almak isterseniz nic.tr den resmi başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Hostgator, com.tr uzantılı alan adlarınıda barındırmaktadır.

 

Hostgator den domain tescil ettirmek için Hostgator den Domain alma yazımızdan faydalanabilirsiniz. Bunun yanısıra  web hosting alımı esnasında da domain satın alabilirsiniz. Alan adı bedeli 15$’dır. Alan adınızı kaydettirmek için ‘Register a New Domain’ tıkladıktan sonra almak istediğiniz alan adınızı yazmanız gerekmektedir. Bir sonraki adıma geçtiğinizde domain ücreti hesabınıza eklenecektir.

domain-alan-adi-alma web sitesi Name server domain alma Domain alan adı alma Alan adı

Farklı bir firmadan alan adı almak isterseniz; Godaddy, tercih edebilirsiniz. Tercihim Türkiye’deki bir firmadan domain almak diyosanız ihs firmasını önerebilirim.

Alan adınızı, online olarak alabilirsiniz. Öncelikle üyelik bilgilerini doldurup hesap açmanız gerekmektedir. Alan adınızı sorgulatıp sepete atıp ödeme yaptıktan sonra yönetim panelinizden aldığınız alan adlarını yönetebilirsiniz.

Alan Adı Yönlendirme:

Alan adınızı Hostgator den değil de farklı bir firmadan aldığınızda alan adınızı Hostgator sunucularına yönlendirmek için DNS yönlendirmesi yapmanız gerekmektedir. Hostgator kurulum maili ile gelen DNS bilgilerini alan adı aldığınız firmadaki yönetim panelindeki DNS yönlendirme alanından giriş yaparak değiştirmeniz gerekmektedir.

 

Godaddy için DNS (Name server) yönlendirme eğitim videosunu izleyebilirsiniz.

İhs için DNS (Name server) yönlendirme eğitim videosunu izleyebilirsiniz.

Alan adınızın yönlenmesi bir kaç dakika içinde olabileceği gibi 24 saat süre içinde de olabilir. Alan adı yönlenmesi gerçekleştikten sonra www.siteadi.com/cpanel yazıp Cpanel kontrol panelinize giriş yapabilir ve Hostinginizi yönetebilirsiniz. DNS bilgilerinize CPanel de hesap bilgileri bölümünden de sonrasında ulaşabilirsiniz.

 

 
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •