Cpanel Giriş ve Kullanımı

/, Cpanel Giriş ve Kullanımı/Cpanel Giriş ve Kullanımı

turkce-cpanel web sitesi Cpanel kullanımı Cpanel giriş Cpanel  Cpanel nedir:

Cpanel, kullanımı en kolay, en çok tercih edilen hosting kontrol panelidir. Linux sunucularda kullanılır. Hostgator, Türkçe dil desteği ile Cpanel kontrol panelini standart olarak sağlamaktadır.

Cpanel Demo için tıklayın.

Cpanel kullanım kılavuzu için tıklayın.

Hostgator Cpanel videolu anlatımlar için tıklayın.

Cpanel giriş:

hostgator-cpanel-giris web sitesi Cpanel kullanımı Cpanel giriş Cpanel  Hostgator, hosting alımı sonrasında gelen kurulum maili ile Name server (Dns) bilgilerinizi, satın alma esnasında oluşturduğunuz kullanıcı adı, şifre bilgilerini, alan adınızı yönlendirene kadar geçici cpanel giriş linkini gönderir. Alan adınızı (domain) aldığınız yerdeki yönetim panelinden Alan adı yönlendirmesi yaptıktan sonra Cpanel kontrol paneline, site adresinizin sonuna cpanel yazarak giriş yapabilirsiniz.

 örnek:  www.siteadi.com/cpanel  

Açılan bölümden daha önce belirlediğiniz kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapabilirsiniz.

Cpanel Kullanımı:

Öncelikle Cpanel kontrol panelini Türkçeleştirmek için ‘Preferences’ bölümünde Change Language tıklayıp diller arasından Türkçeyi seçiyorsunuz. Ana sayfaya geri döndüğünüzde Türkçeleştiğini görebilirsiniz. ‘Preferences’ adı ‘Tercihler’ olarak değişecektir. Bu bölümden şifrenizi, Cpanel temanızı, iletişim bilgilerinizi değiştirebilirsiniz.

Cpanel  kontrol panelindeki uygulamalara en çok ihtiyaç duyacaklarınıza göre değinelim. Bu arada belirtelim sürükle bırak ile bölümlerin sırasını istediğiniz gibi sıralayabilirsiniz.

 hostgator-cpanel-tercihler web sitesi Cpanel kullanımı Cpanel giriş Cpanel

Cpanel Özellikler:

Hostgator links

Cpanel Alan Adları

Cpanel Dosya Yönetimi

Cpanel Veritabanları

Cpanel E-Mail özellikleri

Hostgator Links:

Fatura sistemi (Billing System) ile ödeme – fatura takibi, ticket-yardım talebi oluşturabilirsiniz. Domain Yönetimi (Domain Management) ile Hostgator’den aldığınız alan adlarını yönetebilirsiniz. Hesap Eklentileri (Account Addons) ile ek hizmetlere ulaşabilirsiniz. Yardım portalı (Support Portal) ile Hostgator deki yardım sayfasına ulaşabilirsiniz. Website Temaları (Website Templates) ile hazır site temalarına ulaşabilirsiniz. Canlı destek (Live Chat Support) ile canlı destek ile yardım alabilirsiniz.

hostgator-cpanel-linkler web sitesi Cpanel kullanımı Cpanel giriş Cpanel

Cpanel Alan Adları:

Alt alan adları, ana domaine ve eklediğiniz alan adlarına, alt alan adları (subdomain) sınırlama olmadan oluşturabilirsiniz.

Addon alan adları; kullandığınız web hosting paketiniz baby ve business hosting ise dilediğiniz kadar yeni alan adları ekleyebilirsiniz. www yazmadan alan adınızı yazıyorsunuz. Aynı alan adının hem.com uzantılı hem de.net uzantılısını eklemek istediğinizde, otomatik olarak oluşturulan Alt Alan Adı/Ftp Kullanıcı Adını farklı oluşturmaya dikkat etmelisiniz.  

Alan adlarınızın DNS yönlendirme işlemini yaptıktan sonra sitelerinizi kullanabilirsiniz. Bu alan adları kök dizine (public html) otomatik olarak eklenir. Eklediğiniz alan adının sonuna /cpanel yazarak da cpanele ulaşabilirsiniz. Ana domainin kullanıcı adını ve şifresini kullanmalısınız.

Park edilmiş Alan Adları, kullanmadığınız, bir kenarda dursun dediğiniz, alan adını sadece yönlendireyim ya da reklam amaçlı olsun dediğiniz alan adlarını park etmek için kullanılır.

Yönlendirmeler, 301(kalıcı) yada 302 (geçici) yönlendirme yapmak için kullanılır. Bir alan adından başka bir alan adına Google sıralamasında kayba uğramadan aktarma yapmak için kullanılır.

Simple Dns zone ve Advanced dns zone ek teknik özelliklerdir.

 hostgator-cpanel-alan-adlari web sitesi Cpanel kullanımı Cpanel giriş Cpanel

Cpanel Dosya Yönetimi:

Yedeklemeler, Yedekleme sihirbazı, Sitenizin ana dizinini, MySQL veri tabanlarını yedeklemenizi ya da aldığınız yedekleri geri yüklemenizi sağlar.

Dosya Yöneticisi, Filezilla gibi ftp programlarına ihtiyaç duymadan public_html (web kökü) dosyalarına ve eklediğiniz alan adlarının dosyalarınıza ulaşmanızı sağlar. WordPress, Joomla gibi programları zip formatıyla hızlıca yükleyip, zip formatından çıkarıp, kolaylıkla kurulum yapmanıza imkan verir. Dosyalarınızı Kopyala, yapıştır, başka dosyaya taşıma, silme, yeniden adlandırma, okuma-yazma izinlerini (CHMOD) değiştirme, kodları düzenleme, bilgisayarınıza indirme gibi tüm işlemleri kolayca yapabilirsiniz.

Web Disk, tüm ftp alanını göstermeden özel yükleme alanı oluşturmaya ve bilgisayarınızda otomatik olarak dosya oluşturup, dosya yönetiminin  bilgisayarınız üzerinden kolayca yapılmasına imkan sağlar.

Alan kullanımı, dosyalarınızın ne kadar alan kullandığını görmenizi sağlar.

Ftp bilgilerinizin detaylarını görebilirsiniz, düzenleyebilirsiniz.

hostgator-cpanel-dosyalar web sitesi Cpanel kullanımı Cpanel giriş Cpanel

Cpanel Veritabanları:

MySQL veri tabanları, wordpress, joomla gibi veri tabanı gerektiren yazılımlar için veri tabanı oluşturmanızı sağlar. Veri tabanı için bir ad verin. Create Database tıkladığınızda, Cpanel otomatik cpanelkullanıcıadı_veritabanıadı olarak oluşturur. Kullanıcı oluşturma; alt bölümde bulunan username yazan yere kullanıcı adı belirtin, şifre oluşturun. Create user tıkladığınızda cpanelkullanıcıadı_veritabanıkullanıcı olarak oluşturur.  Son olarak mutlaka en altta yer alan add user to database bölümünden veri tabanına, kullanıcı atamalısınız. Ekle deyip yetki atamalarını select ALL PRIVILEGES tıklayıp atamalısınız.

MySQL database sihirbazı, database oluşturma işlemlerini adım adım yapmanıza imkan sağlıyor.

phpMyAdmin, teknik bilgisi olan kişiler MySQL veri tabanlarını yönetmek ve ek işlemler yapmak için kullanabilir.

Uzaktan MySQL, başka bir serverdan da veri tabanlarınıza ulaşmaya imkan verir.

 hostgator-cpanel-veri-taban web sitesi Cpanel kullanımı Cpanel giriş Cpanel

Cpanel E-Mail özellikleri: 

Posta’ bölümünde email hesaplarından yeni mail hesapları açabilir, kullanıcı adı, şifre  ve sınırlama olmadan mail kotasını belirleyebilirsiniz. Oluşturduğunuz e-mail hesaplarından more – configure email client tıkladığınızda, ayarlardan otomatik Outlook 2000 ve Outlook Express ile otomatik yapılandırma yapabilirsiniz.

Web posta dan online webmail uygulamasına ulaşabilirsiniz. Ayrıca  www.siteadi.com/webmail ile de email hesaplarınıza online ulaşabilirsiniz. Horde, SquirrelMail ve roundcube uygulamalarından birini seçerek gelen maillerinize bakabilirsiniz

Box trapper ve SpamAssassin, spam mail filtrelemek için farklı uygulamalardır. Ayarlarına dikkat etmeniz gerekir. Kapalı olarak gelmektedir.  

Yönlendiriciler, email hesabınıza gelen maillerinin bir kopyasının başka bir maile gelmesini sağlayabilirsiniz.

Otomatik Cevaplama, size gönderilen maillere otomatik cevaplar oluşturabilirsiniz. Mailiniz alınmıştır, belirli tarihler arasında tatildeyim gibi mail taslakları oluşturabilirsiniz.

Posta Listesi, mail listesi oluşturup, toplu mail atmanıza yarayan bir hizmettir. Açık kaynak kodlu mail programı Mailman ile entegre çalışır.

Hesap Bazında, Kullanıcı bazında filtreleme, gelen mailleri kontrol etmenizi sağlar.

Import Addresses, Excel ile topluca mail listesi aktarmanızı sağlar.

Email doğrulama, Email teslim yolu, MX kaydı (mail exchanger record) gibi ek hizmetlerde bulunmaktadır.

hostgator-cpanel-mail web sitesi Cpanel kullanımı Cpanel giriş Cpanel

 

Cpanel Özellikleri
Domain alma ve yönlendirme

9 Comments

 1. emre 20:02 de 21/06/2016 - Yanıtla

  çok saolun verdınız bıkgıler için
  http://www.ankaradikmencilingir.com/

 2. BaruS 16:39 de 27/10/2015 - Yanıtla

  Merhaba, web sitemdeki linklerin sonundaki .html’yi nasıl kaldırabilirim?
  http://www.ornek.com/anasayfa.html yerine http://www.ornek.com/anasayfa yazsın istiyorum.

 3. Kenan 21:42 de 16/09/2015 - Yanıtla

  Arkadaşlar bende cpanel sitesi üzerinde düzenleme yapıyorum daha doğrusu hiç anlamadığım için öğrenmeye çalışıyorum siteye sıradan bir misafir olarak ulaşım adresinden girdiğimde anasayfada tanınmayan karakterler yazıyor sitede anasayfada üst başlığı değiştirmek istiyorum sayfada görünen yazıları dosyaları düzenlemek istiyorum yardımcı olabilir misiniz arkadaşlar ?

 4. taner 22:27 de 16/01/2015 - Yanıtla

  arkadaşım gördügün gibi film sitemn var benim host 1 yıldan sonra koşulları ihmal ettin diye stemi banladı sizde eger film eklemek yasak derseniz hiç görüşmeyelim yo tabiki film sitesi için host veriyorsanız tamamdır hitlerim yüksrk arkadaşım ona göre birde sitemi transfer etmek daha önce yapmadım bana mail ulaşın ama çabuk

 5. serkan 13:44 de 11/05/2014 - Yanıtla

  site kurmak istiyorum yardımcı olun bana ulaşın bana

  • kutlay 14:01 de 12/05/2014 - Yanıtla

   Sitemizde yan blokta yer alan Hostgator Yardım ve destek bölümünde yer alan yazılar ile ilk adımı atabilirsiniz. Öncelikle alan adı alımı ve hosting alımı yapıp, Cpanel kullanımını öğrendikten sonra WordPress siteyi hızlıca kurup yönetebilirsiniz.

   WordPress bölümünde http://www.createwebsitehow.com/category/wordpress-hosting yer alan yazıları takip ettiğinizde sitenizi kolayca kurabilirsiniz.

Siz de fikrinizi belirtin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.