WordPress nedir, ücretsiz olarak sunulan, devamlı olarak geliştirilen, internet sitesi kurmanızı sağlayan, admin paneli olan bir sistemdir. Adı üstünde aynı Word kullanır gibi kendi sitelerinizi oluşturulabilirsiniz. Eğer mail hesabınızı (Gmail, Hotmail gibi), Facebook hesabınızı yönetebiliyorsanız sizde hemen bu sistemi öğrenebilirsiniz. Eskiden nasıl Word – Excel öğrenmeden olmazdı, yeni dönemde WordPress bilmekte şart oldu.

Peki WordPress nedir, ne işe yarar, nasıl kurulur, nasıl kullanılır? Yazımızda paylaşılmıştır.

WordPress ne işe yarar

WordPress ilk oluşturulduğunda sadece Blog site yapma amacıyla oluşturulmuştu, zaman içinde çok gelişti ve kullanımı kolaylaştı. Şimdi kişisel web sitesinden, firma web sitesine, galeri sitesine, emlak sitesine, haber sitesine, tanıtım sitesine, video sitesine, oyun sitesine, okul sitesine, forum sitesinden hatta e-ticaret sitesine kadar her türlü web sitesini WordPress temaları ile yapmanıza imkan vermektedir.

 

Blog Site ile günlük şeklinde yazılar yazabilirsiniz. Farklı konular hakkında bilgilerinizi paylaşabilirsiniz. Sitemizde WordPress ile kurulmuş, blog şeklinde bir sitedir.

Kişisel web siteniz ile çeşitli konularda bilgilerinizi paylaşabilirsiniz. Kendinizi tanıtan, özgeçmiş, okul, iş, sertifikalar gibi deneyimlerinizi, detaylı olarak iletebileceğiniz bir site yapabilirsiniz. Eğer devamlı paylaşımda bulunacaksınız sitenizi blog şeklinde yaparsınız ya da sadece sabit sayfalardan oluşturulabilirsiniz.

İş başvurusu yaptığınızda sadece bir CV vermek yerine sizinle ilgili daha detaylı bilgiye ulaşılmasını sağlayan, kendinizi tanıtan bir site yapabilirsiniz.

Kurumsal firma web sitesi, galeri sitesi, emlak sitesi ile firmanızın faaliyet gösterdiği iş koluna göre resimlerin ağırlıkta olduğu galeri sitesinden, arama motoru içeren emlak sitesine ya da sadece firmanızı, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtan, iletişim gibi sabit sayfalardan oluşan sitenizi kendiniz yapabilirsiniz ve kimseye bağımlı olmadan yönetebilirsiniz.

Ürünlerinizi devamlı olarak kendiniz ekleyip çıkarabilirsiniz. İletişim, adres sayfanızı her zaman değiştirebilir, kolay ulaşım için Google Map ekleyebilirsiniz.

 

Haber sitesi, tanıtım sitesi ile yerel gazete sitesi yapabilir, okul tanıtım, yaşadığınız yöreyi tanıtan turizm amaçlı sitelere kadar haber yoğunluklu site yapabilir ve yönetebilirsiniz.

Forum sitesi, e-ticaret sitesi dahi WordPress ile yapılabilir, bunun yanında bu tarz siteleri yapmak için daha gelişmiş sistemler mevcuttur. Forum sitesi yapmak için PhpBB, SMF gibi sistemler, e ticaret siteleri için Opencart ve Magento gibi sistemler daha çok kullanılmaktadır. Ama derseniz ki kapsamlı olmasına gerek yok siteme ek olarak yapmak istiyorum o zaman WordPress ile de yapabilirsiniz.

WordPress Kurulumu

WordPress sitenizi kurmadan önce alan adınızı almanız ve hosting kurulum işlemini yapmanız gerekmektedir. Hostgator Web hosting paketi; Baby paket, WordPress siteniz için idealdir. Bu paket ile istediğiniz sayıda WordPress sitesi barındırabilirsiniz. Cpanel ile hostinginizi kolayca yönetebilirsiniz.

hostgator-linux-web-hosting wordpress installation what is wordpress

Tekrar belirtmek gerekirse öncelikle alan adı ve hosting işini halletmeniz gerekiyor. WordPress sitesini belirlediğiniz alan adı ile hostinginize kuracağız. Hostgator Cpanel den Quickinstall ile otomatik olarak WordPress kurulumu yapabilirsiniz. Site adresinizi sonuna /wp-admin yazarak www.siteadi.com/wp-admin sitenizin yönetim paneline giriş yapabilirsiniz.

WordPress Kullanımı

WordPress admin paneline giriş yaptınız. WordPress Türkçeleştirme yaptıktan sonra yönetim panelini Türkçe olarak kullanabilirsiniz. Siteniz WordPress nin belirlediği hazır bir tema ve birkaç wordpress eklenti ile gelecektir.

İş bundan sonra başlıyor, yükleyeceğiniz WordPress temaları ve Wordpess eklentileri ile Web sitenizi istekleriniz doğrultusunda özelleştirebilirsiniz.

 
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •