server-nedir Windows hosting linux hosting hosting nedir  Sunucu (Server) : Sunucular, bir internet ağına ya da herhangi bir ağa bağlı genellikle datacenterlarda özel şartlarda barındırılan, 24 saat açık, sitenizin dosyalarını bulundurduğunuz özel bilgisayarlardır. İşlemci hızı, disk alanı, bellek, RAM gibi donanım alt yapıları, Linux ve Windows temelli gerekli yazılımlar içerir.

Hosting Nedir – Hosting Çeşitleri:

Paylaşılan Sunucu (Shared Hosting): Birden fazla web sitesinin aynı sunucuda barındırılmasıdır. Tüm bu web siteleri sunucu üzerindeki kaynakları hep birlikte kullanırlar. Linux web hosting ve Windows web hosting olarak özelliklerine göre farklı iki ayrı kullanımı vardır.

Unix  – Linux Web Hosting: Php, Cgi ve Perl gibi programları dillerini ve MySQL veri tabanını destekleyen hostingdir. WordPress, Joomla, Drupal, phpBB gibi yazılımlar için idealdir. Cpanel Linux web hosting ile kullanılan yönetim panelidir.

 

Windows Hosting: ASP programlama dilini ve MSSQL veri tabanını destekleyen hostingdir. Plesk Kontrol panel Windows hosting ile kullanılan yönetim panelidir.

Bayi Hosting (Reseller Hosting): Bir hosting firmasının bayisi olmanızı sağlar. WHM (Web Host Manager) ile birden çok site için yeni hesaplar açabilirsiniz, farklı web alanı, trafik belirleyebilirsiniz. Email hesapları oluşturabilirsiniz. Her site için ayrı bir cpanel yönetim paneli oluşturabilirsiniz. Sitelerin hostinginin satışını gerçekleştirebilirsiniz. Web tasarım, site yapım hizmeti verip yanında hosting hizmeti veren firmalar ve bünyesinde çok fazla site barındıran ve yüksek trafik çeken siteler için idealdir.

Sanal Sunucu (Virtual Private Server – VPS Hosting): Tek bir sunucunun sanallaştırma ile bölümlere ayrılması ile oluşturulan her biri ayrı sanal sunucudur. Her bir sanal sunucu fiziksel bir sunucu gibi çalışmaktadır. Sunucunun işlemci, ram ve disk donanımı ortak olarak kullanılmaktadır. Virtuozzo Power Panel ile sanal sunucuyu yönetebilirsiniz. Çok fazla trafik çeken siteler için dedicated sunucuya göre daha ucuz bir çözümdür.

Dedicated server: Size özel atanmış, tek bir sunucudur. Sunucuyu satın almak yerine kiralamak anlamındadır. Donanım, yazılımlar hosting firması tarafından sağlanır. Yüksek işlemci, bellek ve disk alanı içermektedir. Çok yoğun trafik alan ve yüksek disk kapasitesi içeren siteler için gereklidir.

Web programlama dilleri:

PHP: Web siteleri için sunucu taraflı çalışan bir script dilidir. Açık kaynak kodlu ve ücretsiz olduğu için bir çok kişi tarafından devamlı olarak geliştirilmektedir. PHP dilinin sitesine ulaşabilirsiniz. Linux hosting ile birlikte çalışmaktadır. Dinamik siteler yapmak için kullanılır. WordPress, Joomla içerik yönetim sistemlerinde ve phpBB forum sitelerinde PHP alt yapısı kullanmaktadır. PHP, MySQL veri tabanı ile birlikte çalışmaktadır.

 

ASP (Active server page): Web siteleri için sunucu taraflı çalışan bir script dilidir. Microsoft’un geliştirdiği bir programlama dilidir. Eticaret siteleri gibi dinamik etkileşimli sitelerin alt yapısında kullanılır. Windows hosting ile birlikte çalışmaktadır. ASP, MSSQL veri tabanı ile birlikte çalışmaktadır.

 
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •