Hostgator Billing – Fatura sistemine giriş yapmak için https://portal.hostgator.com/login tıklıyoruz. Cpanelde, Hostgator Links bölümünde fatura sistemine tıklayarak da ulaşabilirsiniz. Hostgator fatura sisteminde; geçmiş ödemelerinizi takip edebilir, kredi kartı bilgilerinizi güncelleyebilir ve yeni hosting paketleri alabilirsiniz. Hostgator hosting kurulum yazımızda detaylarını anlattığımız, kurulum sonrası gelen mailde belirtilen kayıtlı mail adresiniz ve fatura sistemine giriş için gönderilen şifre ile giriş yapabilirsiniz. Şifrenizi değiştirmek için gerekli bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

hostgator-portal Hostgator Ticket Hostgator fatura sistemi Hostgator billing hostgator

Fatura sisteminde ana sayfada; Recent Support History (güncel destek, ticket geçmişi), Package Statistics (Paket istatistikleri, detayları), Payment History (Ödeme geçmişi) ulaşabilirsiniz. Fatura ve ödeme ile ilgili işlemleri yanda bulunan linklerden yapabilirsiniz. Bunları tek tek inceleyelim:

 

General Details (Genel Bilgiler):

hostgator-hesap-bilgileri Hostgator Ticket Hostgator fatura sistemi Hostgator billing hostgator

Account Summary – Hesap özeti: En son atılan ticketlar ve hosting paketinizi gösterir.

Profile – İletişim bilgileri: İletişim bilgilerinizi; ad soyad,adres telefon gibi bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Ana mail adresinizi değiştirmek isterseniz ‘Primary Email’ bölümünde ‘Change’ linkine tıklayarak yeni mail adresinizi yazabilirsiniz. Size mail adresinizi doğrulama anahtarı gönderilecek.

Settings – Hesap ayarları: Hostgator Portal şifrenizi değiştirebilirsiniz. Mevcut (Current) şifrenizi yazıp, yeni şifrenizi iki kere yazıp doğrulayın. Şifreniz değişecektir.

 

Email – Mail ayarları: Hostgator Portal giriş mail adresinizi değiştirebilirsiniz

Packages – Hosting paketleri: Hosting paketlerinizi görüntüleyebilirsiniz. ‘Actions’ tıkladığınızda Change my domain – alan adını değiştirme; ana domain bilgisini değiştirebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken hosting paketinize farklı alan adları eklediyseniz alan adını değiştirdiğinizde onlarda etkilenir.

Add Packages – Hosting paketi ekle: Yeni hosting paketleri alabilirsiniz. Yeni paketi seçip, alan adınızı, kullanıcı adı (username) yazıp, ödeme periyodunuzu (billing cycle) seçip yeni paket alabilirsiniz.

Billing Details (Fatura Detayları):

hostgator-fatura-bilgi Hostgator Ticket Hostgator fatura sistemi Hostgator billing hostgator

Billing History – Faturalar: Ödeme geçmişinizi görüntüleyebilirsiniz.

Make a Payment – Ödeme yapma: Ön ödeme yapmanızı sağlar. Kredi kartı ya da Paypal ile ödeme yapabilirsiniz. Hosting kullanımınızdan 90 gün sonra bu şekilde ek ön ödeme yapabilirsiniz. İleriki ödemeleriniz için kredi olarak tutulur.

Manage Card(s) – Kredi kartı yönet: Kredi kartı bilgilerinizi güncelleyebilir ya da yeni kredi kartı bilgisi ekleyebilirsiniz.

Account Credits – kredi hesaplar: ‘Make a payment’ dan yaptığınız ön ödemelerden oluşan kredi hesabınızı görebilirsiniz.

Manage Subscriptions – ödeme aboneliği yönetme: Paypal ile yaptığınız ödemelerde her ay Paypal hesabınızdan ödeme alınabilmesi için Paypal hesabınızda subscriptions (abonelik) işlemini yapmanız gerekmektedir.

Support Ticket – Destek Ticket açma:

hostgator-destek-yonetim Hostgator Ticket Hostgator fatura sistemi Hostgator billing hostgator

Ticket History – Eski ticketlar: Geçmiş ticketlerınızı görebilirsiniz.

Create a Ticket – Ticket açmak: Destek almak için Ticket (mail ile yardım) açabilirsiniz. Formda Department (departman); support (destek), billing (fatura), security (güvenlik) seçebilirsiniz. Subject (başlık) belirtip, yardım almak istediğiniz konuyu yazabilirsiniz. Türkçe destek de verilmektedir. Daha detaylı bilgiye Hostgator ticket sistemi yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Manage Emails – Email adresleri yönet: Farklı bir mail ile yardım almak isterseniz, ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz mail adreslerini kaldırabilirsiniz.

 

 
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •